Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-17 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 50 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
24.01.2023 Detoxikácia
Steatóza poškodzuje pečeň
Steatóza alebo stukovatenie pečene je v posledných rokoch čoraz častejšie sa vyskytujúci zdravotný problém. Súvisí najmä s narastajúcou obezitou, nezd... čítať celé
Aromaterapeutické esencie - päť darov na každý deň
Príroda pre nás, znamená prakticky všetko. Bez nej by sme nemohli žiť. Ponúka nám bylinky aj plody, ale môžeme sa nechať rozmaznávať jej esenciami, kt... čítať celé
24.08.2022 Zdravie
Mycopan
Mycopan sa týka najmä podpory sleziny-pankreasu, podľa TČM jedného z kľúčových orgánov v ľudskom tele. Je to hlavný tráviaci orgán a ak nie je v poria... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Detoxikácia
  4. Steatóza poškodzuje pečeň
24.01.2023
Detoxikácia

Steatóza poškodzuje pečeň

Steatóza alebo stukovatenie pečene je v posledných rokoch čoraz častejšie sa vyskytujúci zdravotný problém. Súvisí najmä s narastajúcou obezitou, nezdravým stravovaním a zlým životným štýlom, predovšetkým s nedostatkom pohybu.

Spočiatku stukovatenie pečene nespôsobuje postihnutému vážnejšie zdravotné ťažkosti, avšak postupom času progreduje a vyvoláva tzv. nealkoholový zápal pečene. Ten spôsobí postupné zhoršovanie funkcie tohto životne dôležitého orgánu. Zápal prechádza do štádia fibrózy, čiže zväzivovatenia, ktoré ide na vrub ďalšieho poškodenia a úbytku pečeňových buniek.

A hoci má pečeň jedinečnú regeneračnú schopnosť, t.j. dokáže sa sama obnovovať, regenerácia nie je neobmedzená. Ak dôvody poškodzovania naďalej pretrvávajú, ochorenie prechádza do štádia cirhózy, čiže stvrdnutia pečene s konečným zlyhaním funkcie. Vzhľadom na častý výskyt stukovatenej pečene v populácii a jej možnej zápalovej progresie do závažnejších štádií predstavuje toto ochorenie vážny zdravotný problém, ktorý skracuje život.

Prevencia a liečba ochorenia je všeobecne známa, nenáročná a každému dostupná. Vyžaduje si len trochu pevnej vôle a disciplíny pri dodržiavaní pravidiel zdravej životosprávy. Tá spočíva v eliminácii faktorov vedúcich k vzniku obezity a metabolického syndrómu. Je potrebné strážiť si kalorický príjem, nekonzumovať často a nadmerne nasýtené tuky, rafinované jednoduché cukry, včítane sladených nápojov a fruktózy. Významnú úlohu zohráva pravidelný pohyb, fyzická aktivita, ktoré zvyšujú energetický výdaj a zlepšujú metabolizmus. Optimálne je začať s prevenciou čím skôr, najlepšie u školopovinných detí, pretože už v útlom veku začína obezita „prekvitať“.

V rámci prevencie je potrebné včas zachytiť riziká dôsledným vyšetrením rizikových faktorov včítane genetickej záťaže, v rámci anamnézy sa pýtať na pohybové a stravovacie návyky, včas vyšetriť hladinu cukru a lipidov z kvapky krvi, podchytiť rozvíjajúci sa metabolický syndróm, stanoviť index telesnej hmotnosti, stanoviť pečeňové enzýmy, vyšetriť pečeň ultrazvukom. Ak je už prítomná steatóza pečene, potrebné je s odstupom času vyšetrenie opakovať a predísť správnou životosprávou, resp. aj liečbou progresie ochorenia do závažnejšieho štádia fibrózy či cirhózy.

Výhodou je, že pečeň má regeneračnú schopnosť, to znamená, že pečeňové bunky sa dokážu obnovovať. Samozrejme za predpokladu, že ešte nie je ťažko poškodená chronickým zápalom alebo cirhózou. V regeneračnom procese jej však musíme pomôcť sami zdravou životosprávou, diétou bez škodlivín, prírodnými doplnkami a pokiaľ je to vážne, aj špecializovanou liečbou. V prijímanej potrave nesmieme pečeň zaťažovať akýmikoľvek toxínmi, chemickými látkami, nezdravými tukmi, alkoholom, ťažkými liekmi.

Odporúčajú sa očistné kúry odľahčovacími diétami, detoxikačnými prípravkami, vhodnými bylinnými čajmi, prírodnými doplnkami. ÚČINNÉ SÚ AJ PRÍRODNÉ PRÍPRAVKY ENERGY.

Ideálne na detoxikáciu nielen pečene, ale aj tráviaceho traktu a celého organizmu sú prípravky Cytosan inovumCytosan. Obsahujú prírodné humáty a výťažok z pestreca mariánskeho (silymarín). Tieto látky pôsobia očistne na organizmus vďaka ich absorpčnému a detoxikačnému účinku, podporujú regeneračné procesy. Veľmi pomáha dlhodobé užívanie bylinného koncentrátu Regalen, ktorý prospieva metabolizmu a veľmi účinne regeneruje pečeňový parenchým.

Vhodné je podporiť účinok koncentrátu vonkajšou aplikáciou bylinného krému Protektin na kožu, najmä v oblasti pečene. Dobre pomáha aj pri svrbení pokožky, ktoré býva prítomné pri postihnutí pečene, zvlášť ak je sprevádzané žltým sfarbením kože pri hyperbilirubinémii. Z ďalších prírodných doplnkov sa odporúča Celitin, ktorý tiež pomáha regenerovať pečeň, Vitamarin s obsahom prospešných omega-3 mastných kyselín a Vitaflorin s obsahom prírodných vitamínov.

Pomáhajú aj liečivé bylinné čaje, podporujú regeneráciu a ochranu pečene, zvlášť Chanca PiedraLapacho. Ďalej sú nápomocné produkty z radu Zelených potravín, napríklad Barley juice, Spirulina Barley, Chlorella, Acai, Goji a tiež probiotické prípravky Probiosan a Probiosan Inovum. Ich spoločným menovateľom je šetrné detoxikačné a protizápalové pôsobenie.

 

MUDr. JÚLIUS ŠÍPOŠ

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete

Energy Košice

Komenského 3

Košice, 04001

Map
Kontakty
Energy Košice
Barbora Bittó Tauberová
Barbora Bittó Tauberová
(Po-Pia, 8-17 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk